حباب قیمت سکه طلا

حباب قیمت سکه طلا بهار آزادی چیست؟

Rate this post

زمانی که میخواهید خرید ویا فروش سکه انجام دهید، عبارت حباب قیمتی را میشنوید. اما ممکن است که ندانید منظور از حباب قیمت سکه طلا بهار آزادی چیست؟ البته که دانستن این موضوع میتواند برای شما و در زمان خرید و فروش سکه کارآمد باشد.

حباب قیمت سکه طلا بهار آزادی

چرا میگوییم حباب؟ چرا فقط حباب سکه؟ اصلا این حباب قیمتی چیست و چگونه محاسبه میشود؟ علت به وجود آمدن این اختلافات قیمتی چیست؟

معنی حباب قیمت چیست؟

به عبارتی ساده حباب قیمت یعنی، اختلاف قیمت واقعی کالا با قیمتی که در بازار خرید و فروش میشود. معمولا این حباب موقتی است و ثبات ندارد.

حباب قیمتی برای هر کالایی میتواند رخ دهد. از ماشین و خودرو گرفته، تا هر کالای دیگری و از جمله انواع سکه بهارآزادی.

مثال:

قیت سکه بهار آزادی امروز 13500000 تومان است، اما ارزش واقعی قیمت سکه 13 میلیون تومان است. این اختلاف قیمتی که معادل 500 هزار تومان است حباب قیمت میگویند.

معمولا عواملی مثل عرضه و تقاضا یا اخبار منتشره اقتصادی و… سبب بروز این اختلاف قیمتی میشوند و به همین دلیل که این عوامل ثبات ندارند به مانند حباب تشبیه شده اند. حباب قیمت ثبات ندارد و در زمان مرتفع شدن مواردی که سبب این مهم شده است، کالا با ارزش واقعی معامله خواهد شد.

حباب قیمت سکه و طلا

قیمت سکه و طلا تحت تاثیر عوامل زیادی قرار میگیرند، از جمله: قیمت ارز، قیمت انس جهانی، مناسبت ها. این اختلافات قیمتی که در برخی زمان ها ایجاد میشود، حباب سکه طلا نامیده میشود و اگر از فرمول محاسبه قیمت آن مطلع نباشید قطعا معامله سود آوری نخواهید داشت.

نکته دیگر در خصوص حباب قیمت سکه طلا بهار آزادی این است که به دو شکل وجود دارد: مثبت، منفی!

حباب مثبت و منفی چیست؟

ابتدا بدانید که 3 عبارت زیر چه معنایی دارد:

  1. نرخ عرضه: این نرخ همان قیمتی است که فروشندگان نسبت به کالای خود اقدام مینمایند.
  2. قیمت تقاضا: خریدار به چه قیمتی مایل به خرید است؟ میشود قیمت تقاضا.
  3. قیمت تعادل: برابری قیمت تقاضا و عرضه، نرخ تعادل نامیده میشود.

به بالا بودن قیمت عرضه سکه طلا نسبت به قیمت تقاضا آن، حباب قیمتی مثبت سکه میگویند. همچنین اگر قیمت عرضه کمتر از میزان تقاضا باشد به آن حباب منفی قیمت میگویند.

چه عواملی سبب بروز حباب قیمت میشود؟

حباب قیمتی هر کالایی چگونه و به چه دلایلی به وجود میآید؟ در زیر به برخی از این موارد اشاره میکنیم:

  • زمانی که تقاضا بنا به هر دلیلی زیاد میشود.
  • کم بودن و یا نایاب بودن برخی از کالاهای مورد نیاز در بازار.
  • تاثیرات روانی که منشا آن نایاب شدن و یا افزایش قیمت کالایی در آینده باشد.
  • عدم خرید و یا عدم سرمایه گذاری در تولید و یا واردات کالایی خاص.
  • ورود بیش از نقدینگی به بازار.

دلایل ایجاد حباب قیمتی بر روی سکه طلا چیست؟

حباب منفی و مثبت قیمت طلا و سکه بهار آزادی

هنگامی که قیمت فروش طلافروشان و یا سکه فروشان، پایین تر از نرخ تابلو قیمت طلا بود، حباب منفی طلا و سکه نامیده میشود . البته حباب منفی در شرایطی خیلی خاص پدیدار میشود. این زمان شاید بهترین وقت برای سرمایه گذاری بر روی سکه طلا باشد.

با این حال اگر فروش طلا و سکه بالاتر از نرخ اعلامی تابلو قیمت بود، حباب قیمت مثبت است و البته امکان دارد که در آینده قیمت طلا و سکه پایین تر بیاید.

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در سکه، زمانی است که ثبات قیمتی وجود دارد.

تفاوت حباب قیمتی سکه با طلا

به علت اینکه سکه بهار آزادی تحت قوانین خاص بانک مرکزی و با تعداد مشخصی در طول سال ضرب میشود، ممکن است در برخی شرایط به علت نایاب شدن (بیشتر شدن تقاضا) قیمت سکه افزایش زیاد و چشمگیری داشته باشد.

به همین سبب قیمت سکه طلا بهار آزادی نوسان و قاعدتا حباب بیشتری را شاهد خواهد بود. بنابراین ارزش سرمایه گذاری بیشتری نسبت به طلا خواهد داشت.

حباب سکه بهار آزادی هم به مانند حباب “طلا” از اختلافات قیمتی در معاملات سکه و با ارزش واقعی آن به وجود می‌آیند، که بخاطر عدم تعادل در عرضه و تقاضا و همچنین عوامل روانی ایجاد می‌شود.

اگر قیمت واقعی سکه بهار آزادی، 13 میلیون تومان باشد، در شرایط حباب مثبت به قیمتی بالاتر معامله میگردد و در شرایط حباب منفی، قیمت آن پایین تر از قیمت واقعی است. کسانی که میخواهند بر روی سکه طلا سرمایه گذاری کنند بهتر است که چند روزی نوسانات قیمت سکه طلا را مد نظر گرفته تا زمانی که ثبات قیمتی حاکم نشده است نسبت به خرید اقدام نکنند.

دلایل حباب دار شدن قیمت سکه بهار آزادی چیست؟

با این حال که ماهیت سکه طلا جدید و قدیم فرقی ندارد، با این حال سکه امامی نسبت به سکه قدیم بهار آزادی، طرفدار بیشتر دارد. سکه امامی با وجود تقاضای بیشتر، حباب قیمتی بیشتری دارد.

حباب قیمت نیم سکه و ربع سکه هم مانند سکه امامی است. در بیشتر مراسمات به عنوان هدیه و یا برای پس انداز از نیم سکه و ربع سکه استفاده می‌شود. بنابراین با وجود تقاضا بیشتر برای خرید این نوع از سکه ها حباب قیمتی آن بیشتر از موارد دیگر است. اگر دقت کنید وزن نیم سکه نصف سکه تمام بهار آزادی است و اما قیمت آن از نصف بهار سکه تمام بیشتر است.

وزن ربع سکه بهار آزادی برابر با 1/4 سکه تمام است، با این حال همیشه قیمت تمام شده ی سکه ربع بهار آزادی بالاتر از یک چهارم سکه تمام است.

محاسبه حباب قیمت سکه بهار آزادی در سایت سکه نیری

برای اینکه متوجه تغییرات قیمتی و حباب سکه طلا بشوید، بهتر است روزانه از طریق کانال های اطلاع رسانی قیمت در سایت سکه نیری و همچنین پیج اینستاگرام سکه نیری، مطلع شوید.

همچنین میتوانید برای خرید و فروش سکه طلای بانکی با شماره تلفن های زیر در تماس باشید. سکه نیری با مجوز رسمی از اتحادیه و دارای هولوگرام اصالت از مراکز بزرگ خرید و فروش سکه طلا میباشد.

021-77131900   ***   021-77057000

خرید و فروش سکه طلا در هفت حوض و نارمک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.